
Used price: $5.00
Collectible price: $10.95

Immigrant Kids - A Must Read!
Welcome to America...
This book is an incredible description of life as an immgran
List price: $18.00 (that's 30% off!)
Used price: $9.69
Collectible price: $10.59
Buy one from zShops for: $11.16

Babe Didrikson Zaharias
Interesting and CompellingFor those interested in biographies of famous women, this book and Freedman's book about Eleanor Roosevelt are both excellent additions to the young adult library.
A 5 star book: suspenseful and exciting!
List price: $24.95 (that's 30% off!)
Used price: $1.75
Buy one from zShops for: $1.75

Stupid MeWhat I got was a picture book suited to 7th/8th graders at best. The bibliography is a joke. If you have children of these ages in your home, this is a passable book. I don't. For me, the book was a waste of money
Teaching the Declaration? Then look at this last chapterHowever, the title of his book remains problematic for me. I picked it up because I was checking out juvenile histories dealing with the Declaration of Independence and while Freedman is certainly not alone in putting the Declaration in the full context of the American Revolution and colonial relations with the British crown, I am still looking for a first rate book about what happened in Philadelphia during the summer of 1776. Yes, I am basically looking for something that will tell young students the story behind the musical "1776," which has enjoyed a Broadway revival and been touring the nation the last couple of years. "Give Me Liberty" has excellent historic paintings and etchings, and Freedman usually works in some analysis along with the historical facts. It is for that reason in general, and his last chapter in particular, that I am willing to overlook the problems with the title. Any teacher covering the Declaration of Independence in class would be well served to take notes on the points covered in that last chapter.
Give Me Liberty
Used price: $0.75
Collectible price: $8.99
Buy one from zShops for: $1.85

It's Alright
Used price: $2.00

Used price: $0.99
Collectible price: $6.93

Used price: $9.50

Used price: $9.99

Used price: $2.17

Used price: $0.75
Collectible price: $6.35